Odchov koťat doma

Odchov koťat. Péče o matku a koťata. Potrava pro koťata. Zdravé, dobře krmené kotě je pevné a baculaté. Ve dvou týdnech koťata začínají prozkoumávat okolí. Odstavení mateřského mléka. Očkování koťat. Nový domov pro koťátka.

Odchov koťat

První tři týdny života stráví koťata s matkou, která jim věnuje potřebnou péči: čistí je, krmí, olizuje a zahřívá. Koťata mají po narození zavřené oči a ušní boltce ohnuté a přirostlé. Uši se jim napřímí do 2 týdnů. Oči začnou otvírat po 5-6 dnech, ale trvá to vždy 2-3 dny, než se otevřou úplně.

Péče o matku a koťata

V době, kdy se koťatům začnou otvírat oči, se v nich mohou objevit nečistoty, které jemně setřete hadříkem namočeným ve vlažné vodě. Všechna koťata mají modré oči, které nemění barvu po dobu nejméně 12 týdnů. U některých plemen se dospělé zbarvení očí vyvíjí až ve stáří asi jednoho roku.

Potrava pro koťata

V prvních dnech sledujte, zda všechna koťata přijímají dostatek mateřského mléka. Každé kotě mívá svůj oblíbený struk, který si brzy označí svým typickým pachem, a pokud je odmítnuto, hlasitě protestuje. Důvodem odmítnutí může být přecitlivělost struku. V tom případě vyhledejte veterináře, aby nedošlo k mastitidě. Kočka má osm struků, a tak by měla mít některý zatím nepoužívaný. Aby měla kočka stále dostatek vysoce kvalitního mléka a aby sama byla zdravá, dávejte jí čtyřikrát denně krmení v době, kdy sama kojí, a zajistěte dostatek čerstvé vody.

Počáteční režim

Koťata tráví prvních několik dní jen spánkem a jídlem. Normální porodní váha je 57-114 g a každý den přibývají průměrně o 15 g. Přibližně by měla každý týden přibrat o svou porodní váhu. Po několika dnech, když se vytvořil a ustálil pravidelný režim krmení, lze koťata denně prohlédnout a pokud možno zvážit. Při zvedání jim podložte dlaň pod tělo a druhou zlehka položte na hřbet a krk. Držte je pevně, aby se cítila v bezpečí.

Zdravé, dobře krmené kotě je pevné a baculaté

a má čistý obličej i zadeček. Od prvního dne samice olizuje koťatům anální část, aby podnítila vyprazdňování, a poté je zase důkladně očistí. Někdy jim olizuje obličej, tělo a nohy téměř drsně. Během několika dní se může samice rozhodnout koťata přestěhovat a jedno po druhém uchopí za krk a odnese na nové místo. U divokých koček je to zcela běžné chování, které má zabránit útoku predátora, jenž možná objevil a hlídá hnízdo. Kočku je možné přesvědčit, že přestěhovala koťata, když přemístíte porodní box (na místo, které je stejně teplé a bez průvanu) a vyměníte podestýlku, ale nechtě v něm vždy trochu původní podestýlky, aby se uchoval známý pach.

Ve dvou týdnech koťata začínají prozkoumávat okolí

Záhy poté, kdy koťata dosáhnou věku dvou týdnů, začnou se plazit v boxu a někdy dokonce vylezou ven, načež je matka hned vrátí. Pokud se zatoulají nepovšimnuta příliš daleko, začnou mňoukat, matka jim odpoví rovněž zamňoukáním a honem přiběhne. Jak se koťata učí ve třech týdnech chodit, pouštějí se dál a matka jim nebrání, i když je stále pozorně sleduje, uklidňuje je hlasem a odnese je zpět, pokud jsou příliš daleko. V této době se začínají prořezávat mléčné zuby, ale většinou to nečiní žádné potíže. Jak koťata zkoumají okolí, snaží se očichávat a olizovat neznámé předměty, a proto od samého začátku nepoužívejte v místnosti s koťaty žádné saponáty, leštidla ani jiné podobné prostředky.

Odstavení mateřského mléka

Ve věku čtyř týdnů, když koťata udrží rovnováhu, může začít jejich odstavování. Během něj se postupně nahradí mateřské mléko nejprve mléčnou a pak pevnou potravou. Lze zakoupit zvláštní mléko pro koťata a ohřát ho na vhodnou teplotu podle stáří koťat (řiďte se návodem), nebo vám veterinář doporučí jiné krmení. Každé kotě by se mělo seznámit s vlastní miskou, kterou umístěte dál od misky pro matku, protože by jinak mohla krmení považovat za přídavek pro sebe. Po asi 2—3 dnech nabídněte koťatům speciální krmení pro odstav. Jejich žaludek je malý, a tak se řiďte heslem „málo, ale často” a dávejte jim krmení čtyřikrát nebo pětkrát denně. Při stanovení dávky se opět řiďte návodem. 

Koťata mívají často zpočátku potíže uchopit pevnou potravu

a tak je pro ně snazší, když ji mají v třech nebo čtyřech menších hromádkách. Asi v osmi týdnech věku lze koťata odvykat mateřskému mléku a dávat jim „granule pro rostoucí koťata” a vždy dostatek vody. Od té doby asi do šesti měsíců si kotě postupně zvykne na dvě krmení za den, ale ať už dostává běžné krmení pro kočky nebo zvláštní výživu pro koťata, pro počet i dávku krmení je stále rozhodující jeho chuť. Nabízejte koťatům různou potravu, aby si nezvykla jen na oblíbený druh a nezačala být vybíravá. Samozřejmě budou mít své chutě a není důvod jim vnucovat potravu, kterou tvrdošíjně odmítají.

Cvičení hygienických návyků

V době, kdy samice kojí, podněcuje koťata k vyprázdnění a poté je čistí. Někdy je dokonce odnáší ke kálecí misce a ukazuje jim, jak ji použít. Zkušená samice, ne však prvnička, naučí koťata celé hygieně. Jakmile však kočka začne koťata odstavovat, ztratí o výcvik zájem a musí ho dokončit majitel. V této době je důležité zajistit vždy čistou podestýlku a po každém použití kočičího záchodu odstranit zašpiněnou část a doplnit novou.

Očkování koťat

Jakmile jsou koťata úplně odstavená, mohou podstoupit první očkování. Správnou dobu vám sdělí veterinář. Je důležité, aby byla očkována, než se dostanou do styku s jinými kočkami kromě matky a sourozenců. Do odstavení byla chráněna protilátkami své matky, které získávala s mlékem, ale jejich působení rychle odezní.

Podněty kočky

Od věku asi tří týdnů si koťata začínají spolu hrát. Hravé souboje možná vypadají drsně a nebezpečně, ale je to jen zábava a matka na ně v každém případě dohlíží a příliš prudkou hru zastaví nebo rozdováděné kotě odnese. Hry postupně nabývají na přesnosti a objevují se v nich stále nové pohyby. Brzy poté se může zapojit i majitel a další členové rodiny jednoduchými hrami, jako je otáčení papírku na provázku nebo kutálení míčku. Matka často koťata povzbudí, když si také hraje. Je důležité, aby taková blízkost lidí stejně jako zvedání a mazleni pokračovalo, protože je základem úspěšné domestikace. Totéž platí pro česání. Ve skutečnosti koťata nepotřebují nic jiného než týdenní prohlídku, ale jemné česání v útlém věku, řekněme od čtyř týdnů, bude pro kotě příjemnou zkušeností i do budoucna.

Nový domov pro koťátka

Koťata by neměla být předána jinému majiteli, dokud jim není alespoň deset týdnů, ale je lepší počkat déle. Měla by umět používat záchod, být alespoň částečně očkovaná a případně odčervená. Měla by mít průkaz se zaneseným očkováním a termínem dalšího. Zodpovědný chovatel se vždy přesvědčí, že koťata jdou do rodiny, kde je budou mít rádi a budou se o ně starat. V případě čistokrevných koťat by už měla být registrována v příslušné organizaci (to lze učinit ve stáří 6—8 týdnů) a měla by mít vystavené osvědčení o původu spolu s formulářem o registraci.

Kotě pro kocoura

Majitelé chovných čistokrevných kocourů mají někdy právo vybrat si kotě z vrhu od kočky, kterou kocour kryl. Musí to být uvedeno v plemenné knize a pečlivě sledováno. Organizovaní chovatelé smějí prodávat koťata až ve věku 13 týdnů. Koťata jsou většinou v prvních dnech v novém domově neklidná, ale neměla by projevovat panický strach. Kočka bude asi koťata hledat a je třeba ji po několik dní zvláště zaměstnávat a pečovat o ni, i když je zajímavé, že je při pozdějším shledání nejspíš nepozná.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6082 (vitejdoma.cz/chovatele#9081)


Diskuze a zkušenosti

Denisa | 11.01.2010 19:46
Koťátka je třeba brát brzy do rukou U koťátek je hrozně důležité je brát brzy do rukou, aby si zvykla na lidské doteky. Koťátka, které se nebeurou od miminka do rukou nejsou tak mazlivé.


Přidat komentář