Léčba psů a štěňat

Terapeutický zásah během prvního a druhého dne onemocnění je jednoduchý, efektní a velice účinný. Třetí den se bez infúzní terapie (kapaček) neobejdeme a léčba započatá čtvrtý den onemocnění je už dost obtížná.

Doporučujeme:

Online prodej kvalitních krmiv a pamlsků pro psy - na www.becres.cz najdete vše, co Váš nejlepší přítel potřebuje. Postarejte se o to, aby Váš miláček nestrádal a poskytněte mu tu nejlepší péči, které se mu dostane u odborníků, kteří podporují i Kynologickou záchrannou jednotku ČR.

Virová střevní onemocnění psů

Už před Vánocemi proběhla liberecké zoo vlna střevních onemocnění virového původu, a to jak u lidí, tak u psů. Osobně se domnívám, že by stejný původce mohl napadat oba živočišné druhy. Zvracení, průjem, dehydratace a ohrožení života. Mezitím pochopitelně takové běžné projevy jako malátnost, nechutenství, dokonce odmítání vody. Podle mých zjištění se teplota zvýší jen na několik málo hodin, takže velmi často není toto zvýšení zachyceno a teplota je normální. To ovšem neznamená, že když je teplota v pořádku, je v pořádku celý organismus.

Kontrola teploty psa

Kontrola stavu podle teploty a vlhkosti čumáku u psa je bohapustá pověra (všimněte si prosím, že například zdravý rozespalý pes má čumák suchý a horký).

Průběh onemocnění

První den občasné zvracení, druhý den intenzivnější, druhý nebo třetí den se objevuje průjem, někdy se stopami krve. Břicho je bolestivé a napjaté, pes špatně chodí nebo nechodí vůbec. U některých pacientů se objevují zvýšené hladiny jaterních enzymů, známka poškození jater. Čtvrtý den bývá u psů kritický, nastává metabolický rozvrat, tělo nedokáže hospodařit s vodou a nastává tzv. bludný kruh který vede ke smrti. Teplota klesá pod 37 stupňů, dýchání se zrychluje a stává se povrchním. U některých psů dochází v důsledku intenzivního průjmu dokonce k tzv. zauzlení střev.

Terapeutický zásah - pomoc pro psa

Terapeutický zásah během prvního a druhého dne onemocnění je jednoduchý, efektní a velice účinný. Třetí den se bez infúzní terapie (kapaček) neobejdeme a léčba započatá čtvrtý den onemocnění je už dost obtížná, protože někteří pacienti už čtvrtý den mohou být v beznadějném stavu. Pokud tedy pes opakovaně zvrací, odebereme mu vodu, protože ztráta vody vyvolaná zvracením je větší, než množství vody, které pacient dokáže v sobě udržet. Vše další závisí na veterináři, protože je třeba nasadit razantní terapii.

Antibiotika, infuze, analgetika

Antibiotika, infuze, analgetika, při bolesti břicha je vhodné vodní klysma. Při počáteční dehydrataci se zvyšuje vstřebávání vody ze střeva a výkaly se zahušťují až do té míry, že střevo nemusí být schopno posunovat vyschlé tuhé výkaly. Při klysmatu se překážka rozplaví a tělo si dokáže vzít část vody pro sebe. Při průjmu je klysma rovněž na místě , protože vyplaví škodliviny z tlustého střeva a tělu se uleví a odlehčí od vlastního odpadu a místo detoxikace se může plně věnovat výrobě protilátek. Rovněž patogenní mikroorganismy jsou venku dřív, než se rozkoukají a než stačí uvnitř těla natropit více škody, jak původně zamýšleli.

Krevní testy psů

Když už je napíchnuta žíla pro kapačku, je vhodné odebrat krev pro laboratoř, minimálně krevní obraz, jaterní a ledvinový panel. Podle toho se určuje postup další léčby. Tyto základní krevní testy nejsou zas až tak drahé v porovnání s ochrannou léčbou jater. Pokud by nebyla indikovaná, a v porovnání s neodhalenou nutností léčby jater nebo ledvin, kdy spolurozhoduje o přežití či nepřežití pacienta, je jeho cena skutečně nepatrná. Krevní obraz může například naznačit i takové stavy, jako je leukémie, neprůchodnost střev, zánět dělohy nebo otravu jedem na krysy.

Injekce proti zvracení umožní léčbu léky

Pokud pacient dostal injekci proti zvracení, může některé léky (např. na úpravu střevní mikroflóry) pozřít už za dvě hodiny, pokud je v jinak dobrém stavu. O podání vody rozhoduje lékař. Někdy může být použit rehydratační roztok, aby se po douhé době bez vody nezměnil náhle osmotický tlak krve a nedošlo k praskání krvinek. Situace by pak bez krevní transfúze byla neřešitelná.

Léčba psa antibiotiky

Pokud je léčba zahájena první nebo druhý den onemocnění, dochází ke zlepšení již za několik hodin. Přesto je potřeba dobrat antibiotika podle pokynů lékaře. Obecná zásada je, že antibiotika se podávají ještě nejméně pět dnů po vymizení klinických příznaků. Předčasné vysazení léků vede k recidivám nebo k neúčinnosti antibiotika při příštím onemocnění. Pokud je v rodině více psů (např. chovné stanice) je potřeba při onemocnění druhého zvířete přeléčit všechny a podpořit jejich střevní mikroflóru.

Vyjde to mnohem levněji než léčit je postupně stejně všechny, ale každého zvlášť. Nepočítaje nervy, kdy onemocní jeden, pak druhý, pak další dva, pak ... (Da Capo al Fine , jak říkají hudebníci). U starších psů očkovaných na psinku, parvovirózu a koronavirózu máte o chvilku víc času než u štěňat. A pokud myslíte, že to Váš pes nemůže chytit protože nikam nechodí, vyvedu Vás z omylu: přinesete to domů na botách.

Parvoviróza u štěněte

Parvoviróza u štěněte trvá z plného zdraví do smrti třeba také pouhých šest hodin. Ale na druhou stranu, i psa s krví ve stolici je většinou možno zachránit, pokud nepřijdete pozdě.

 

Doporučujeme:

Online prodej kvalitních krmiv a pamlsků pro psy - na www.becres.cz najdete vše, co Váš nejlepší přítel potřebuje. Postarejte se o to, aby Váš miláček nestrádal a poskytněte mu tu nejlepší péči, které se mu dostane u odborníků, kteří podporují i Kynologickou záchrannou jednotku ČR.

 

### Doporučujeme: - [Veterinární klinika Hloubětín, s.r.o.](http://www.veterinahloubetin.cz/ "Veterinární klinika Hloubětín") - Komplexní služby v oblasti ortopedie, stomatologie - rovnátka, sono a rengenů, nemoci ptáků a drobných savců (hlodavci) pohotovost. - [VETerinární CENTRUM Hloubětín](http://www.vetcentrum.cz/ "VETCENTRUM Hloubětín") -  Nonstop pohotovost s nadstandardním zázemím pro klienty, specializované veterináře v oborech ortopedie, neurologie, oftalmologie a péče o plazy a ptáky. - [Veterinární nemocnice Libuš](http://www.vetnemo.cz/ "Veterinární centrum Libuš") - Veterinární klinika a nemocnice s NONSTOP pohotovostí a hospitalizací. Specializovaní lékaři v oblasti oftalmologie, onkologie, kardiologie, interní medicíny,… - [Novovysočanská klinika](http://www.novovet.cz/cz/ "Novovysočanská klinika") - NONSTOP veterinární klinika pro malá zvířata.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6081 (vitejdoma.cz/chovatele#9056)


Diskuze a zkušenosti

Veronika | 13.02.2011 20:52
Krevní obraz- cena Krevní obraz nám dělal veterinář minulý týden a platili jsme 1000Kč, ano dle vašich slov není zas tak moc drahý, ale celkově se mi tato léčba vyšplhala na 3000Kč. Svého psa miluji, teď už je jí dobře, ale takovéto částky mě vždycky dorazí :)

Iveta | 31.08.2011 15:20
ceny vysetreni Zijeme v Angliie, kde bohuzel veterinarni pece je naprosto nedostacujici a predrazena... my jsme za nase 12ti tydenni stene platili v prepoctu asi 25.000Kc za vysetreni, konsultace, antibiotika, rentgen a dvou denni hospitalizaci v nemocnici... z nasledku jejich spatneho leceni (prujem a krev ve stolici) lecili 3tydny merenim teploty, pohmatm bricha, antibiotiky, skoncilo to vyhrezem konecniku. Jeste nemame vyhrano, bylo nam receno, ze stav se muze opakovat... nejabsurdnejsi, ze nikdo z Dr. neresil pricinu, zadne krevni testy, testy ze stolice, vubec nic... je to k neuvereni


Přidat komentář