Jak se správně starat o kočku

Nevíte toho moc o chování, výchově a o tom jak se o kočku správně postarat? Nevíte čím ji krmit? Myslíte si, že pro kočku není vhodný byt? Vše, co potřebujete vědět, najdete v článku.

Jak se správně starat o kočku

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte do Vašeho bytu či domu kočičku? Ale nemáte dost informací o tom, co taková kočka potřebuje a jak se o ni správně postarat? Seznamte se tedy s potřebami kočky ještě před tím, než si ji přivedete domů.

Kočky dělíme do tři skupin. Základní – zde patří bezsrsté, perské a exotické, siamské a orientální, středně-dlouhosrsté a krátkosrsté a somálské kočky.** Podle údržby srsti** – malá, průměrná a každodenní. Do třetí skupiny kočky dělíme podle toho, jakou potřebují aktivitu – kočky téměř nevyžadující pohyb, kočky vyžadující střední aktivitu a kočky aktivní.

Mezi jakými druhy koček si můžeme vybírat?

Koček existuje nespočet druhů. Stále více lidí si pořizuje kočku Britskou modrou. Britské kočky jsou krátkosrsté a byly vyšlechtěny někdy v 19. století. Toto plemeno kočky je velmi vlídné, chytré, snese vedle sebe i kočku jiného plemene a má rádo děti. Britky se s Vámi rády pomazlí, ale nejsou nijak vtíravé a raději čekají, až za nimi přijde páníček sám. Neznepokojujte se, pokud bude Britka skoro celý den zalezlá ve svém příhodném úkrytu, tyto kočičky mají rády svůj klid a nepotřebují být středem pozornosti. Zajímavostí u těchto kočiček je, že se nebojí vody, tak se nedivte, když je najdete ve vaně nebo v umyvadle u tekoucího kohoutku vody. Britky váží od 4 až po 8 kilogramů.

Mezi další oblíbené plemeno patří kočka Perská. Jde o jedno z nejznámějších a nejstarších plemen vůbec. Je klidná, skromná a trpělivá. Nepotřebuje trvale Vaši pozornost. Pokud bude celý den sama doma, vůbec tím neutrpí.

Siamská kočka je typicky zbarvená a po světě si našla už celou řadu ctitelů, možná proto, jak je elegantní. Vyžaduje pozornost a je velice inteligentní.

Bengálská kočka patří do kategorie krátkosrstých koček. Tato kočka je velice žádaná a temperamentní. Navíc má krásně zbarvenou srst.

Kočka domácí může být skvělou společnicí jako kočky šlechtěné když nemá svůj průkaz původu.

Jak se postarat o kočku v bytě?

Říká se, že** kočka v bytě** je kočkou smutnou a nešťastnou. Není tomu tak. Každá kočka má své potřeby a jinou povahu. Pokud kočka vyrůstá od malička v bytě, výběh či zahrada ji rozhodně chybět nebude, protože takové prostředí nikdy nepoznala. Kočkám v bytě postačí, když se mají možnost dívat z okna. Mají to rády. Pokud odjíždíte často na služební cesty nebo se vracíte z práce pozdě večer, je dobré Vaší kočce pořídit „kamarádku“, aby se necítila sama. Dvě kočky Vás vyjdou na tolik co jedna ale užijete si dvakrát více legrace.

Kočičí výbava

Do kočičí výbavy patří:

Kočičí WC

kočičky nepotřebují venčit tak jako psi. Od přírody jsou kočky velice čistotné, ale každá kočička potřebuje svou toaletu, kam si bude moci docházet. Kočkám to nedělá žádný problém. Jen je třeba vybrat tu správnou toaletu a kočičce ji přizpůsobit tak, aby se cítila příjemně. Toaletu vyplňujeme stelivem pro kočky. Kočka nesmí být při jejím používání hlavně rušena. Kočičí záchod umístěte do méně frekventované části bytu, například chodba či nějaké zákoutí. Pokud Vaše kočka bude vykonávat potřebu mimo umístěnou toaletu má to vždy svůj důvod. Může být vystavena stresu nebo trpí nemoci močových cest či ledvin.

Kočičí strava

Strava se odvíjí postupně od věku a plemene kočky. Kocouři jí o něco více než kočky. Strava musí být hlavně vyvážená. Jídlo musí být čerstvé a v žádném případě ne horké. Příliš studené také není vhodné, ideální je pokojová teplota. Pokud bude strava na co nejmenší kousky tím lépe pro kočičku. Nejprospěšnější potravina pro kočky jsou játra, obsahují mnoho prospěšných látek pro tělo a srst kočky. Záleží už jen na vás, pokud zvolíte stravu kupovanou , jako například různé granule či konzervy a to speciálně pro kočky nebo se rozhodnete pro stravu domácí. Koťatům je nutno podávat potravu v maličkých porcích a to až 6x denně. Dospělou kočku pak krmíme 2 až 3 denně.

Kočce nezapomeňte dát vždy dostatek čerstvé vody, aby mohla pít během celého dne. Kočkám také vysejte kočičí trávu, prospěje ji to k dobrému trávení.

Hračky pro kočku

V dnešní době je k dostání nespočet hraček pro kočky. Ne však všechny hračky zrovna Vaši kočku zaujmou. Kočkám se většinou líbí hračky, které se kutálejí, proto zvolte třeba malý pěnový míček nebo balónek na provázku. Nejenže se kočka dobře zabaví ale také si tak rozvíjí všechny smysly.

Kočka také potřebuje škrabadlo, aby si mohla brousit své drápky. Takže pokud si chcete zachovat vzhled Vaši sedačky či kožených židlí škrabadlo kočce určitě pořiďte. Ušetříte si tak zničený nábytek. Vhodné jsou například rovnou celé škrabací  „stromy“. Ty mají navíc tzv**. kukuč**, kde si může kočka zalézt a schovat se.

K** péči o srst** budete potřebovat kartáč a hřeben. Kočičce pořiďte dvě misky, nejlépe nerezové, jednu budete potřebovat na vodu a druhou na stravu. Aby měla kočička, kde spát nezapomeňte ji koupit pelíšek. Pokud se rozhodnete s kočkou cestovat, je dobré si pořídit tzv. přepravku, do které kočku umístíte. Ta je vhodná také pro návštěvy veterináře. Praktičtější jsou ty umělohmotné, kvůli snadnému čištění. Jestliže bude mít vaše kočka výběh nebo s Vámi bude cestovat, měla by mít** obojek** s identifikačním číslem.

Péče o srst kočky

Péče o srst závisí na tom, zda je kočka krátkosrstá nebo dlouhosrstá. Krátkosrsté kočky bychom měli vyčesat nejprve gumovým kartáčem a to alespoň dvakrát týdně, abychom tak kočku zbavily odumřelých chlupů a poté srst vyčesat ještě kartáčem kovovým od hlavy až k ocasu.

Dlouhosrsté kočky vyžadují péči o jejich srst každý den. Kočku nejdříve vyčešte řidším hřebenem, aby jste tak odstranily velké množství chlupů a poté ji vřeště důkladně kartáčem. U dlouhosrstých koček bychom měli používat také speciální pudr na srst. Zanedbaným kočkám hrozí zplstnatění srsti.

Kočičí svět

Věděli jste, že existují například kočičí hotely? Že ne? Pokud odjíždíte na dovolenou a o kočku se Vám nemá kdo postarat, bude právě tohle řešení pro Vás. O kočku Vám tedy bud postaráno. Po vyzvednutí z hotelu můžete Vaši kočku odvést rovnou na „manikúru“ a ke „kadeřníkovi“. V naši republice najdeme i kočičí salóny. A jestliže budete chtít své kočce pořídit „kamarádku“, můžete si ji vyzvednou v kočičích útulcích. Ať už se rozhodnete pro jakékoli plemeno kočky, pečlivě se o ně starejte a dávejte jim lásku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6110 (vitejdoma.cz/chovatele#9808)


Přidat komentář