Škůdci na Vaší zahrádce

Někdy je velmi obtížné zbavit se červců, zejména když napadnou kaktusy nebo jiné rostliny mimořádně citlivé na olejnaté produkty (tvořící podstatnou součást prostředků proti červcům).

Doporučujeme :

  • Domácí škůdci a jejich deratizace - Výběr firmy Zlín a okolí - Zabývají se hubením škodlivých živočichů, rostlin a mikroorganismů a potlačování dalších škodlivých činitelů jedy, včetně ochranné desinfekce, desinsekce a deratizace. Pro všechny druhy nabízených služeb disponujeme moderní aplikační technikou, která umožňuje dosažení vysoké efektivity zákroků v poměrně krátkém časovém limitu.

Škůdci na Vaší zahrádce

Nelze zavřít oči před škodlivým působením určitých druhů hmyzu a některých domácích zvířat. Pokud jde o naše milované společníky, psy a kočky, „ je lépe škodám předcházet, než je napravovat”. Nemá smysl vykřikovat a nadávat, když vám pejsek zničí sazenice v zelinářské zahrádce nebo podupe květinový záhonek jenom proto, že jste mu je vysadili rovnou do cesty. Snažte se žít se svým věrným druhem v harmonii, vymezte mu jeho území a naučte ho, aby respektoval vaše. U hmyzu jde o jiný problém, protože hmyz se nedaří zkrotit? Ale i přesto se snažme mít v úctě přírodu a zasahovat jenom v nezbytných případech. Nikdy nezapomínejme, že bez hmyzu by nebylo života! Naší úlohou je přírodu chránit a ne ničit.

Škůdci na Vaší zahrádce - Sviluška

Máte-li rostliny, které jsou pravidelně napadány červeným pavoučkem (sviluškou), můžete tomu předcházet tak, že večer v horkých dnech listy rostlin bohatě postříkáte (zaměřte proud vody pod listy). Tito nežádoucí hosté nenávidí vlhkost a studená sprchaje zazené.

Škůdci na Vaší zahrádce - Kočičí květina

Chcete-li, aby se váš milý kocourek vyhýbal sazenicím a novým záhonkům, myslete na něho a zařiďte mu koutek, který bude patřit jenom jemu, místo s několika trsy kozlíku lékařského (Valeriana officinalis) nebo šanty Mussiniovy, které se také říká kočičí květina - slovensky se dokonce nazývá „kocúrnik Mussinov”. Vůně těchto bylin kočky přitahuje a ty pak nechají zbytek zahrady trochu víc na pokoji.

  • Jak ochránit sadbu před vaší kočkou?

Na ochranu čerstvé výsadby před kočkami můžete položit na povrch půdy těchto kultur kuličky naftalínu. Kočky nemají jeho zápach rády a nevrátí se, aby ho čichaly podruhé. Jiný prostředek spočívá v tom, že mezi zasazená semena zabodnete malé větvičky cesmíny nebo ruskusu. Kočky se nerady otírají o jejich ostny a půjdou se prohánět jinam. Přestože kočky jsou většinou mírumilovné a hodné, někteří lidé je nemají rádi a vymýšlejí, jak je ze své zahrady vyhnat. Postupujte jako naši angličtí přátelé, kteří vysazují nízké živé ploty z třezalky nebo z routy vonné - lékařské (Ruta graveolens). Zdá se, že kočkám se vůně těchto rostlin nelíbí a najdou si zahrady, které budou jejich citlivému čichu příjemnější.

Škůdci na Vaší zahrádce - Mšice

Měli byste též vědět, že také mšice opouštějí místa, kde jste vysadili routu vonnou. Zřejmě mají rovněž citlivý čich.

Škůdci na Vaší zahrádce - Červci

Někdy je velmi obtížné zbavit se červců, zejména když napadnou kaktusy nebo jiné rostliny mimořádně citlivé na olejnaté produkty (tvořící podstatnou součást prostředků proti červcům). Trik, jak odstranit tyto cizopasníky, spočívá v tom, že rostlinu očistíte štětcem s tuhými štětinami, které dobře vnikají mezi ostny. Namáčejte štětec důkladně do piva, octa, 60% alkoholu nebo insekticidu a několikrát rostlinu takto vyčistěte, abyste červce odlepili. Jde-li o hladkou rostlinu, stačí ji vyčistit vatou namočenou v některé z uvedených látek a ničemní tvorové neprodleně prchnou.

Škůdci na Vaší zahrádce - Krtonožky

Víte, že vůně kávy odpuzuje krtonožky? Proto pečlivě schovávejte kávovou sedlinu (lógr) a sypejte ji kolem mladých rostlinek, které tato škodlivá zvířátka ráda požírají. Jiný prostředek, jak se zbavit krtonožek, spočívá v tom, že vedle řádků zeleniny zakopete velké plechovky od konzerv, do kterých nalijete několik lžic terpentýnové silice. Tato látka krtonožky přitahuje. Stačí toto zařízení pravidelně prohlížet a krtonožky likvidovat.

Škůdci na Vaší zahrádce - Mravenci

Máte rostlinu nebo strom, který napadli mravenci? Natřete kmen nebo větve citrónovou šťávou. Její vůni mravenci nemají rádi.

Škůdci na Vaší zahrádce - Vosy

Abyste mohli jíst venku v klidu a neobtěžovaly vás vosy nebo prostě abyste před nimi chránili malé děti, použijte past na vosy, kterou si snadno zhotovíte sami. Pokryjte sklenici listem hnědého papíru, ve kterém je vystřižen otvor, nebo použijte plastovou láhev, kterou postavíte obráceně a vyříznete v jejím dnu otvor. Tuto nádobu naplňte sladkou tekutinou (oslazenou vodou, sirupem, pivem apod.), past rychle přiláká obtížný hmyz a ten se z ní nebude moci již dostat ven.

Škůdci na Vaší zahrádce - Dřišťál, keřové růže, cesmín

Abyste zabránili králíkům nebo sousedovým ovcím či psům usídlit se na vaší zahradě a pustošit tu záhony, odraďte je vysazením obranného živého plotu, který je určitě hezčí a stejně účinný jako ošklivé drátěné pletivo. Vyberete-li si dřišťál, keřové růže, cesmínu nebo hlohyni (pokud ovšem váš kraj není postižen obávanou „bakteriální spálou”), budete mít brzy a s malými náklady neproniknutelný plot.

Škůdci na Vaší zahrádce - A co králíci?

Víte, že králíci mohou posloužit jako sekačka trávy? K tomuto účelu pro ně udělejte přenosné klece z drátěného pletiva a přemisťujte je, jakmile králíci zkonzumují svůj úsek trávy. Uvidíte, že trávník dokonale srovnají. Navíc, pokud máte děti, budou mít radost z těchto malých společníků, kteří zabírají jen málo místa a velmi snadno se chovají.

Škůdci na Vaší zahrádce - Slimáci a hlemýždi

Připravte sladkou smrt slimákům i hlemýžďům, kteří s rozkoší požírají mladé rostlinky, nejlepší salát i jahody. Umístěte skleničky nebo pohárky od jogurtu naplněné pivem do míst, kde se vyskytují. Jejich labužnictví jim bude osudné, protože zcela opilí utonou. Dáváte-li přednost klasičtější obraně, opatřete si na tyto škůdce v obchodě granulovaný jed. Dbejte na to, abyste ho zakryli střešní taškou nebo obráceným květináčem, nebo se při prvním dešti, zrovna ve chvíli, kdy hlemýždi a slimáci začnou vylézat, rozloží.

Škůdci na Vaší zahrádce - Prevence a ochrana Vaší zahrádky

Zde máte seznam některých rostlin, které vám pomohou ekologickým způsobem se zbavit obtížného hmyzu, jako jsou mouchy nebo komáři:

  • pelargonie
  • sporýš (Verbena hybrida)
  • mateřídouška
  • citronela
  • máta
  • eukalyptus (ve Středozemí)

Směs těchto bylin umístěná pod okny odradí hmyz a navoní místnosti.

Škůdci na Vaší zahrádce - Ptáci

Koho by nepřepadlo zoufalství, když vidí právě dozrálé třešně mizet v bříšku labužnických ptáků, kteří jsou důmyslnější než my sami? A přece existují odrůdy žlutých třešní, malin, rybízu, a dokonce jahod, které ač stejně chutné jako ty červené - vůbec ptáky nezajímají. Obraťte se na zkušeného sadaře, anebo neznáte-li žádného, prolistujte katalogy, které vždy obsahují některé druhy rostlin, které jsou trochu jiné než ty obvyklé. A jsou-li vaše třešně napadeny kosy a špačky, umístěte na stromě dostatečné množství plašítek (lesklý staniol, „hady”, „kočičí hlavy”, zvonečky atd.). Nicméně umístěte je tam až na poslední chvíli (teprve když třešně začnou červenat), nebo ztratí účinnost. Ptáci si na tyhle triky velmi rychle zvyknou a zakrátko je najdete, jak bez obav hřadují přímo na plašítkách a pořádají vaše třešně.

Škůdci na Vaší zahrádce - Ekologické vyhnání mšic z vaší zahrady

Na vyhnání mšic ekologickým způsobem si připravte vodu, v níž se 48 hodin louhovaly buď kopřivy (Urtica dioica L.) nebo andělika lékařská (Archangelica officinalis) (l kg čerstvého listí na 10 litrů vody). Pozor při postřiku těmito výluhy, protože mohou způsobit těžké popáleniny).

Je-li rybíz pravidelně napadán mšicemi, pečlivě odstraňte veškerý plevel u jeho kořenů (zejména vrbovku), protože tam se v červnu tento hmyz přesunuje.

Škůdci na Vaší zahrádce - Myši

Bojíte se, že myši vniknou tam, kam ukládáte na zimu cibule (do sklepa, skladiště atd.), a nechcete proti nim použít chemické látky? Zakryjte cibule silnou vrstvou velmi trnitého listí
třezalky (kteréjste si k tomuto účelu předem usušili). Je to velmi účinný a dokonale neagresivní postup.

Škůdci na Vaší zahrádce - Krtci a krtičince

Na to, jak vyhnat z vaší zahrádky krtky, vám nemohu poskytnout neomylnou radu. Existuje na to spousta názorů, bylo vyzkoušeno mnoho prostředků, ale opravdového úspěchu dosaženo nebylo. Místo toho vám doporučuji, abyste něco vyzískali z dobré stránky katastrof, jejichž obětí jsou vaše trávníky nebo záhony. Sbírejte půdu z krtinců, která je velmi jemná, bohatá na minerální soli a ideální pro sazenice a pro přesazování rostlin do nových hrnců. Jestliže se opravdu chcete zbavit těchto dosti užitečných živočichů (krtci likvidují spoustu škodlivého hmyzu), dělejte to jako majitelé golfových hřišť. Polévejte místa, kde se krtci pravidelně objevují, podzemním insekticidem obsahujícím bromofos nebo lindan. Tím, že krtky zbavíte potravy, změní místo pobytu. Nicméně zdůrazňuji, že to není příliš ekologické řešení.

  • I rostliny mohou vyhnat krtky z vaší zahrádky

Určitě jste slyšeli o rostlinách, které vyhánějí krtky. Jde o řebčíky (Fritillaria) (jejichž kořeny zapáchají) a o pryšce (Euphorbia). Je však třeba si uvědomit, že tuto vlastnost mají pouze mladé, nepřesazované rostliny, jež mohou vytvářet kořeny přesahující několik metrů. Přesazované exempláře mají kořeny obyčejně jen krátké. Je proto třeba získat původní semeno tak, že necháme dospělé rostliny dozrát.

Škůdci na Vaší zahrádce - Kovařík

Na chytání kovaříků, kteří vám pustoší zelinářskou zahrádku, použijte starý zahradnický trik: rozkrájejte několik brambor na poloviny a použijte je jako návnadu. Kovaříci jsou po nich jako diví a postačí je posbírat „in flagranti”.

Doporučujeme :

  • Domácí škůdci a jejich deratizace - Výběr firmy Zlín a okolí - Zabývají se hubením škodlivých živočichů, rostlin a mikroorganismů a potlačování dalších škodlivých činitelů jedy, včetně ochranné desinfekce, desinsekce a deratizace. Pro všechny druhy nabízených služeb disponujeme moderní aplikační technikou, která umožňuje dosažení vysoké efektivity zákroků v poměrně krátkém časovém limitu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6003 (vitejdoma.cz/chovatele#9042)


Přidat komentář