Je důležitý původ koček?

Novou kočku či kotě si lze pořídit z mnoha různých zdrojů - od chovatelů, z obchodů se zvířaty či od různých organizací či útulků, zabývajících se ochranou zvířat. Domácí kočku není problém najít v rodinných domcích, na vesnicích, v útulcích.

Kde hledat?

Novou kočku či kotě si lze pořídit z mnoha různých zdrojů - od chovatelů, z obchodů se zvířaty či od různých organizací či útulků, zabývajících se ochranou zvířat. Domácí kočku není problém najít v rodinných domcích, na vesnicích, v útulcích. Po konkrétním plemenu se shánějte ve Svazu chovatelů, prohlížejte si inzertní části odborných časopisů, kontaktujte chovatele. Koťata se rodí během zimy méně než během letních měsíců.

Výběr kotěte

Ideální doba pro přesun nečistokrevného kotěte do jeho nového domova je osm týdnů. Před tím než si kotě přinesete, vyberte mu jméno. Kotě se učí poznávat zvláště v období mezi čtvrtým a sedmým týdnem, kdy se utváří kotěti vnímání, povaha, způsob, jak bude přistupovat k ostatním zvířatům a lidem. Pokud stojíme před výběrem kotěte, měli bychom si vybírat pokud možno z celého vrhu. Určující není jen vzhled kotěte, ale také zdraví a chování.

Volte raději hravé kotě

Až budete vybírat, dejte přednost takovému koťátku, které bude hravé, dovádivé, přátelské a důvěřivé. Kotě, které se drží zpátky, je nedůvěřivé a plaché může mít bojácnou povahu, nebo nemusí být zcela zdravé. Nezdravé kotě může kýchat, mít nateklé oči, nečistou a nezdravou srst. Rasa vám mnohé napoví.

Prohlídka u veterináře

Až si přinesete kotě domů, nezapomeňte co nejdřív navštívit veterináře. Veterinární lékař posoudí, zda je kotě zdravé, správně se vyvíjí a netrpí žádnými vývojovými vadami. Ve dvanácti týdnech se obvykle provádí první očkování a poté další celková kontrola.

Starší kočka

Pokud nemáme čas na výchovu kotěte, je dobré dát přednost dospělé starší kočce, zvlášť pokud známe její povahu. Pochází-li kočka z útulku, snažíme se o ní od zaměstnanců zjistit co nejvíce. Kočky, které se většinu života potulovaly volně po okolí, hůře přivykají integraci do domácího prostředí.

Jak poznat zdravou kočku

  • Uši by měly být čisté a bez nepříjemného pachu. Hluchotou trpí často bílé modrooké kočky.
  • Oči by měly být čisté a jasné, neslzavé.
  • Dásně by měly být růžové (ne červené) a zuby bílé.
  • Srst by měla být čistá a neměla by být matná. Holá místa na srsti nebo odlupující se srst může značit kožní onemocnění. Srst pod ocáskem by měla být čistá.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6038 (vitejdoma.cz/chovatele#9606)


Přidat komentář