Výmarský ohař - lovecký pes

Výmarský ohař. Zhruba od roku 1890 bylo toto plemeno chováno plánovitě a vedeno v plemenné knize. Vedle krátkosrstého výmarského ohaře se již před přelomem století začala vyskytovat také dlouhosrstá varieta, i když zpočátku jen ojediněle.

Doporučujeme:

 • Vetshop Vinohrady - Příjemná komunikace, stoprocentní servis, kvalitní krmiva a potřeby pro psy a kočky. Možnost komunikace přímo s odborníkem, jež se vždy vynasnaží poradit, doporučit a zařídit vše pro Vaše čtyřnohé miláčky.

 • Matrace pro Vaše psí miláčky přímo na míru! na www.dogrear.cz ušijí pro Vaše čtyřnohé přátele lůžko dle vašeho gusta. Ještě nikdy se Váš nejlepší přítel nevyspal lépe, než na matraci DOGREAR, která je šitá na míru z nepromokavých a odolných materiálů.

Výmarský ohař země původu

Německo.

Výmarský ohař zařazení plemene

všestranný lovecky upotřebitelný pes (ohař).

Výmarský ohař klasifikace FCI

Skupina 7 Ohaři.

Sekce 1,1 Kontinentální ohaři, Typ »braka«. S pracovní zkouškou.

Výmarský ohař historie

O vzniku výmarských ohařů panují četné teorie. Jisté je jen to, že výmarští ohaři, kteří tehdy ještě vedli hodně krve takzvaných vodicích psů, byli chováni již v první třetině 19. století na výmarském dvoře. V polovině století (tedy před počátkem čistokrevného chovu) spočíval chov psů téměř výhradně v rukou myslivců z povolání a lesníků ve středním Německu – především v okolí Výmaru a v Duryňsku, kteří chovali psi většinou jen na základě jejich výkonnosti. Když dny takzvaných vodicích psů skončily, křížili tito myslivci a lesníci své psy také s křepeláky a chovali dále tyto křížence. Zhruba od roku 1890 bylo toto plemeno chováno plánovitě a vedeno v plemenné knize. Vedle krátkosrstého výmarského ohaře se již před přelomem století začala vyskytovat také dlouhosrstá varieta, i když zpočátku jen ojediněle. Výmarský ohař byl od počátku vedení v plemenné knize chován čistokrevně, tedy v podstatě bez vkřižování jiných plemen, především pointerů. Díky tomu je výmarský ohař pravděpodobně nejstarším německým plemenem ohařů, které se chová již zhruba 100 let čistokrevně.

Výmarský ohař vzhled

Středně velký až velký lovecky upotřebitelný pes. Účelný pracovní typ, krásného vzhledu, šlachovitý, se silným osvalením. Samčí popřípadě samičí typ musí být výrazně odlišeny.

Výmarský ohař proporce

Délka trupu ke kohoutkové výšce zhruba 12 : 11. 3

Výmarský ohař délkové proporce hlavy

délka tlamy od špičky čenichu až k počátku čela poněkud přesahuje délku mozkovny od počátku čela k týlnímu hrbolu.

Výmarský ohař hrudní končetiny

vzdálenost loktů od středu nadprstí a od loktů od kohoutku je přibližně stejná.

Výmarský ohař chování a charakter

Všestranný, lehce ovladatelný, povahově pevný a náruživý lovecky upotřebitelný pes se systematickým a vytrvalým hledáním, nikoliv však nadměrného temperamentu. Nos pozoruhodné kvality. Ostrý na škodnou a dravou zvěř; také ostražitý, ale nikdy agresivní. Spolehlivý ve vystavování a v práci ve vodě. Pozoruhodný sklon k práci po ráně.

Výmarský ohař hlava a mozkovna

V harmonickém poměru k výšce a lebce obličejové části hlavy. u psů širší než u fen, ale u obou je šíře mozkovny mezi ušima v dobrém poměru k celkové délce hlavy. Uprostřed čela prohlubeň. Týlní hrbol lehce až mírně vystupující. Za očima dobře patrný jařmový oblouk. Stop: odsazení čela mimořádně malé.

Výmarský ohař lebka a obličové části

Nosní houba: velká, přesahující přes dolní čelist. Tmavě masově zbarvená, směrem dozadu pozvolna přecházející v šedou.

Výmarský ohař tlama

dlouhá a zejména u psů silná, z profilu působí téměř hranatě. Hlava v oblasti špičáků a trháků přibližně stejné šířky. Hřbet nosu rovný, často poněkud klenutý, nikdy nesmí být prohnutý směrem dolů. Pysky: mírně převislé; okraje pysků stejně jako patro masově zbarvené. Malý koutek.

Výmarský ohař čelisti a zuby

Čelisti silné. Chrup úplný, pravidelný a silný. Řezáky se navzájem dotýkají (nůžkový skus). Líce: svalnaté a zřetelně vyznačené.

Výmarský ohař oči

Jantarově zbarvené, tmavé až světlé, inteligentního výrazu. Ve štěněčím věku blankytně modré. Kulaté, nepatrně šikmo uložené. Oční víčka dobře přiléhající.

Výmarský ohař visící uši

široké a poměrně dlouhé, dosahující zhruba ke koutku tlamy. Vysoko nasazené, v nasazení úzké, na konci špičatě zaoblené. V pozornosti lehce dopředu natočené, se záhybem.

Výmarský ohař krk

Ušlechtile působící a nesený, horní linie klenutá. Svalnatý, téměř kulatý, ne příliš krátký, suchý. K plecím se rozšiřuje a ladně přechází do hřbetní a hrudní linie.

Výmarský ohař trup

Horní linie z profilu: Od klenuté linie krku přes dobře vyjádřený kohoutek přechází horní linie harmonicky v relativně dlouhý, pevný hřbet. Kohoutek: dobře vyjádřen.

Výmarský ohař hřbet

pevný a svalnatý, bez pronesení. Vzadu není přestavěn. Poněkud delší hřbet není vadou, protože jde o charakteristický znak plemene.

Výmarský ohař záď

pánev dlouhá a přiměřeně šikmo postavená.

silná, ale ne přehnaně široká; s dostatečnou hloubkou – dosahuje téměř až k lokti – a s dostatečnou délkou. Hrudník dobrého klenutí, aniž by působil sudovitým dojmem, s dlouhými žebry, předhrudí dobře vyjádřené.

Výmarský ohař dolní linie z profilu a břicho

Lehce stoupající, břicho ale není vtažené.

Výmarský ohař ocas

Nasazení ocasu poněkud níž pod linií hřbetu než u jiných srovnatelných plemen. Ocas silný a dobře osrstěný. V klidu volně visí; při vzbuzené pozornosti psa a při práci nesen vodorovně, nebo také výš.

Výmarský ohař končetiny a hrudní končetiny

Všeobecně: Běhy »vysoké«, šlachovité, rovné a rovnoběžné; nejsou postaveny široce.

Výmarský ohař plece

Dlouhé a šikmé. Dobře přiléhající. Silně osvalené. Dobré zaúhlení lopatky v ramenním kloubu. Nadloktí: šikmo postavené, dostatečně dlouhé a silné.

Výmarský ohař oket

volný a rovnoběžně uložený. Není vytočen ven ani vtočen dovnitř.

Výmarský ohař předloktí

dlouhé, rovně postavené. Zápěstí: silné, pevné.

Výmarský ohař přední nadprstí

šlachovité, lehce šikmo postavené.

Výmarský ohař tlapy hrudních končetin

Silné. Postavené rovně ke středu těla. Prsty těsně sevřené a dobře klenuté. Delší prostřední prsty jsou typickým znakem plemene, a proto nejsou vadou. Drápy světle až tmavě šedé. Polštářky tlap dobře pigmentované, tvrdé a odolné.

Výmarský ohař pánevní končetiny

Všeobecně: Běhy »vysoké«, šlachovité respektive dobře osvalené. Rovnoběžně postavené, nejsou vytočeny ven ani vtočeny dovnitř. Stehna: dostatečně dlouhá, silná a dobře osvalená.

Výmarský ohař kolenní klouby

silné a pevné.

Výmarský ohař lýtka

dlouhá, šlachy výrazně vystupující. Hlezno: silné a pevné.

Výmarský ohař nárt

šlachovitý, téměř kolmo postavený. Tlapy pánevních končetin: silné, kompaktní a bez paspárků. Jinak jako tlapy hrudních končetin.

Výmarský ohař chody

Průběh všech chodů prostorný a plynulý. Pánevní a hrudní končetiny rovnoběžně se pohybující. Cval je dlouhý a plochý. V klusu zůstává hřbet rovný. Mimochod je nežádoucí. KŮŽE: Silná. Dobře přiléhající, ale nepřiléhá příliš těsně.

Výmarský ohař srst - osrstění

 • Krátká srst: Krátká (ale delší a hustší než u většiny srovnatelných plemen), silná, velmi hustá a hladce přiléhající krycí srst. Bez podsady nebo jen s malým množstvím podsady.
 • Dlouhosrstá varieta: Měkká, dlouhá krycí srst s podsadou nebo bez ní. Hladká nebo lehce zvlněná. Srst v nasazení uší lehce přepadající. Na špičkách visících uší je přípustná sametová srst. Délka srsti po stranách 3 – 5 cm, na spodní straně krku, na 6 předhrudí a na břiše většinou trochu delší. Dobré praporce a kalhoty, avšak směrem dolů kratší. Ocas s dobrou vlajkou. Prostor mezi prsty osrstěný. Osrstění hlavy méně dlouhé. Osrstění podobné patrové srsti se středně dlouhou a dobře přiléhající krycí srstí, hustou podsadou a středně vyvinutými praporci a kalhotami se někdy vyskytuje u psů se smíšenými geny.

Výmarský ohař barva

Stříbrná, srnčí hněď nebo myší šedá a přechody mezi těmito barevnými tóny. Hlava a uši většinou trochu světlejší. Bílé odznaky jsou přípustné jen v malém rozsahu na hrudi a na prstech. V některých případech je na středu hřbetu více nebo méně dobře vyjádřený tmavý »úhoří pruh«. Psi s vysloveně červenožlutým »pálením« mohou obdržet nanejvýš známku »dobrý«. Hnědé pálení je těžká vada.

Výmarský ohař velikost a hmotnost

Kohoutková výška: Psi: 59 až 70 cm (ideální míry: 62 - 67 cm), Feny: 57 až 65 cm (ideální míry: 59 - 63 cm). Hmotnost: Psi: cca 30 až 40 kg Feny: cca 25 až 35 kg.

Výmarský ohař vady

Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

Výmarský ohař těžké vady

 • Výrazné odchylky typu. Netypický pohlavní výraz. Hrubé odchylky velikosti a proporcí.
 • Lebka obličejové části hlavy: hrubé odchylky – například příliš silně vyvinuté pysky nebo špičatá tlama.
 • Čelisti a zuby: chybění více než dvou PM1 nebo M3.
 • Oči: lehké, především lehké a jednostranné vady očních víček.
 • Visící uši: vysloveně krátké nebo dlouhé, nestočené.
 • Volná kůže na krku (lalok). Hrubé odchylky ve formě a osvalení.
 • Hřbet: výrazně propadlý nebo kapří hřbet. Přestavěnost.
 • Hruď, břicho: sudovitý hrudník, nedostatečná hloubka nebo délka hrudníku. Vtažené břicho.
 • Hrubé anomálie postoje – například chybné zaúhlení, ven vytočené lokty, otevřené tlapy. • Silně sudovitý postoj nebo kravský postoj.
 • Špatný pohyb v jednotlivých druzích chodů, také nedostatečně vpřed dosahující tlapy nebo chybějící posuv zezadu, mimochod.
 • Hrubé nedostatky – například příliš jemná nebo příliš hrubá kůže.
 • Přechody mezi variantami srsti stanovenými standardem.
 • Chybějící osrstění břicha a uší (kožené uši). Rozšířená zvlněná srst u krátkosrsté variety. Vysloveně kudrnaté nebo nedostatečné osrstění u dlouhosrsté variety.
 • Odchylky od odstínů šedé – například nažloutlá nebo nahnědlá. Hnědé pálení.
 • Silné odchylky velikosti nebo hmotnosti (například více než 2 cm kohoutkové výšky). • Ostatní hrubé nedostatky.
 • Lehké nedostatky povahy.

Výmarský ohař vylučující vady

 • Absolutně netypičtí jedinci, především těžkopádní nebo slabí.
 • Absolutně chybné proporce.
 • Absolutně netypická mozkovna například podobná buldokovi.
 • Lebka obličejové části hlavy: absolutně netypická například v důsledku proláklého hřbetu nosu.
 • Čelisti a zuby: předkus, podkus, chybění dalších zubů.
 • Oči: entropium, ektropium.
 • Visící uši: absolutně netypické, například odstávající.
 • Vysloveně silný lalok.
 • Hřbet: silně propadlý nebo kapří hřbet. Silná přestavěnost.
 • Hruď, břicho: hrudník vysloveně sudovitý nebo znetvořený.
 • Běhy rachitické nebo znetvořené.
 • Chronické kulhání.
 • Vysloveně poškozený pohyb.
 • Znetvoření a defekty kůže.
 • Částečná nebo úplná lysivost.
 • Barva jiná než šedá. Výrazné hnědé pálení. Bílé odznaky mimo odznaků na hrudi a tlapách.
 • Vysloveně přehnaná nebo nedostatečná velikost.

Výmarský ohař ostatní vývojové vady

Nemoci, u nichž je třeba předpokládat dědičnost (například epilepsie). Nedostatky povahy například plachost nebo bojácnost. Tento souhrn samozřejmě nemůže obsahovat všechny vyskytující se vady, je třeba po považovat jen za příklady. Pozn.: psi musí vykazovat dvě očividně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Doporučujeme:

 • Vetshop Vinohrady - Příjemná komunikace, stoprocentní servis, kvalitní krmiva a potřeby pro psy a kočky. Možnost komunikace přímo s odborníkem, jež se vždy vynasnaží poradit, doporučit a zařídit vše pro Vaše čtyřnohé miláčky.

 • Matrace pro Vaše psí miláčky přímo na míru! na www.dogrear.cz ušijí pro Vaše čtyřnohé přátele lůžko dle vašeho gusta. Ještě nikdy se Váš nejlepší přítel nevyspal lépe, než na matraci DOGREAR, která je šitá na míru z nepromokavých a odolných materiálů.

Použité foto u článku www.greyluck.com Bc. Michaela Nytlová

 • Chodská 13
  61200 Brno

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5947 (vitejdoma.cz/chovatele#9797)


Přidat komentář