Onemocnění štítné žlázy u psů

Onemocnění štítné žlázy u psů patří k nejčastějším nemocem, které sužují stejně psy i feny. Projevuje se řadou obtíží, které však mají tu výhodu, že je po vyšetření veterinárním lékařem lze velmi účinně léčit.

Pes a člověk k sobě patří. A bohužel až tak, že oba mají obdobné nemoci. K těm patří i** onemocnění štítné žlázy**, které se řadí k těm nejčastějším. Objevuje se stejně u psů i u fen. Častěji se snad objevuje u středních plemen. U malých a největších plemen jde o méně častou záležitost.

Onemocnění štítné žlázy u psů

Jde v podstatě o hormonální poruchu, která se nejčastěji objevuje kolem pátého roku věku psa. Výjimkou není u středních a větších plemen, že se toto onemocnění objeví již kolem prvního roku života. U fen může být spojeno s dospíváním a s nástupem hárání. Velmi často se projevuje nechutenstvím, kdy pes nemá chuť k jídlu, po výměně granulí na čas běžně žere, ale po čase se vše opakuje. Při tomto stavu je vhodné nechat psa vyšetřit veterinářem.

Štítná žláza a její funkce

Štítná žláza patří k nejdůležitějším částem hormonálního systému. A to u lidí i u zvířat. Tedy i u psů. Její postižení, ať již jakékoli ovlivní život každého. Štítná žláza produkuje hormon tyroxin, který se významně podílí na vývoji a funkci všech orgánových systémů. A to je také důvod, proč se zvýšené či snížené vylučování tyroxinu projeví mnoha různými klinickými příznaky a poruchami. Štítná žláza se v těle psa nachází po stranách průdušnice. Jejím úkolem je produkovat tři základní hormony, a to již zmiňovaný L-tyroxin (T4), dále L-trijodtyronin (T3) a kalcitonin.

Hlavní účinky tyroxinu a trijodtyroninu

Tyto hormony jsou vylučovány do krve. Jejich vylučování reguluje další hormon TSH, který se vytváří v adenohypofýze, což je přední lalok podvěsku mozkového. K hlavním úkolům tyroxinu a trijodtyroninu patří zajištění vyšší využitelnosti kyslíku ve tkáních, stimulace vytváření tělesného tepla, zvyšování počtu červených krvinek a zlepšování jejich funkce, dále pak stimulace vstřebávání jednoduchých cukrů ze střeva, podpora růstu kostí, zvýšení sekrece mléka, ovlivnění struktury, funkce a imunity kůže.

Jak vzniká porucha štítné žlázy?

Nejčastěji se objevují tři typy onemocnění. Vrozená porucha funkce štítné žlázy, proběhlý zánět nebo autoimunitní proces, kdy je postižen imunitní systém. Přitom, pokud se na problém onemocnění štítné žlázy u psů podíváme procentuelně, pak téměř v 95% onemocnění jde o autoimunitní proces, kdy dochází k destrukci tkáně žlázy. Asi ve 4% se jedná o nádorový proces hypofýzy. A jen 1% bývá vrozenou poruchou štítné žlázy.

Vrozená porucha štítné žlázy

Většinou se neprojeví hned po narození, ale až časem. Nejčastěji v období, kdy pes, nebo fena dospívají a dochází k hormonální činnosti, která vede k reprodukci. U fen je to nejčastěji s počátkem hárání. Tito psi, kteří se původně jevili jako zcela zdraví, jsou náhle unavení, méně výkonní i méně aktivní. Mohou mít problémy s kůží, se srstí, kdy je srst lámavá, líná, a pokud mají nějaká i velmi běžná poranění, tak ta se hůře hojí. Problém může být v případě, kdy se onemocnění projeví u fenky po prvním vrhu. Zde je třeba jednat okamžitě, poněvadž organismus feny je zesláblý březostí a kojením. Většinou se vše záhy upraví podáním hormonálních tablet, které vše upraví. V některých opravdu těžkých případech se může již u štěňat vlivem zhoršeného metabolismu mozkových buněk objevit mentální postižení. Štěňata neprospívají, dochází k poruše vývoje a růstu kostí.

Autoimunitní onemocnění štítné žlázy

Toto onemocnění se objevuje nejčastěji ve středním věku. Tedy okolo pátého roku psů. Pes bývá unavený, nemá chuť do činností, které patřily k jeho oblíbeným. Často vyhledává teplo, nemá chuť k jídlu. I ty nejoblíbenější pamlsky si bere jen tak, pro radost pána. Srst bývá bez lesku, láme se, líná, a celkově vypadá neupraveně a nevzhledně. Objevují se i lupy a opět špatné hojení i drobných poranění. Problém může nastat i u očí psa. Zde onemocnění štítné žlázy vyvolá vznik korneální lipidózy, vředu na rohovce, zánětu duhovky nebo sekundárního glaukomu. Objeví se i opakované záněty zvukovodů. U některých psů se projeví také problémy se srdcem. Zejména zpomalení srdeční akce, což je opět spojeno s únavou a nechutí k pohybu. Krevní testy ukáží pokles červených krvinek a zvýšení hladiny lipidů. Pes může hubnout, nebo naopak přibývat na váze. Onemocnění ovlivní i hárání feny, které se prodlužuje. U psů se objeví nezájem o hárající fenu.

Nebezpečí autoimunitního onemocnění štítné žlázy

Největším nebezpečím je pozdní odhalení problému. Pokud je majitel psa nevšímavý k problémům, které se stávají stále větší a viditelnější, pak může dojít k nezvratnému poškození zdraví psa. Pokud je diagnóza stanovena včas, pak při správné terapii a hormonální léčbě je pes brzy v obvyklém stavu. Jediným problémem zůstane nezbytné braní hormonálních léků, které upraví činnost štítné žlázy. A to až do konce života psa.

Nádorové onemocnění štítné žlázy

U psů je tato varianta onemocnění štítné žlázy méně častá. Problémy, které se objeví, jsou obdobné jako u ostatních typů onemocnění štítné žlázy. Zde je však nutné jednat ještě rychleji. Léčba zde závisí na typu nádoru a možnostech léčení.

Jak zjistit onemocnění štítné žlázy u psů?

Pro zjištění diagnózy onemocnění štítné žlázy se využívá krevních testů. Vyšetření je snadné a celkově rychlé. V podstatě jde o odebrání vzorků krve, které se odešlou na rozbor. Na základě výsledků se stanoví diagnóza. Vzhledem k tomu, že u některých psů může jít i o specifické problémy, tak by pes měl být vyšetřen i klinicky. To však patří k prvopočátkům vyšetření, ještě před samotnými odběry krve. Jde o to, že vyšetření krve sleduje hladinu hormonů štítné žlázy a hormonu TSH. Přitom 30 až 50 % psů s hypotyreózou má hladinu tyroxinu normální a asi 20 % psů má naopak normální aktivitu štítné žlázy, ale hladina tyroxinu je nízká. Je třeba tento jev sledovat i podle plemen. Například chrti mívají běžně hladinu tyroxinu nižší než jiná plemena, což by mohlo být zavádějící. U štítné žlázy totiž problémy způsobuje nejen nízká, ale i vysoká hladina hormonů.

Léčba štítné žlázy u psů

Léčba štítné žlázy nejen u psů spočívá v podávání tyroxinu v tabletách, které je doživotní. Mění se většinou jen velikost jednotlivých dávek. Vždy se začíná s nižší dávkou, která se po dvou až třech měsících upravuje. Již po prvním týdnu se však zdravotní stav pacienta zlepšuje.

Co je důležité u onemocnění štítné žlázy psů

Pokud se toto onemocnění u psa či feny objeví, pak by měli být vyřazeni z chovu. Onemocnění štítné žlázy je většinou dědičné a tudíž je velmi nezodpovědné přenášet tuto nemoc dále na potomky.

U kterých plemen se onemocnění vyskytuje?

Onemocnění štítné žlázy se vyskytuje téměř u všech plemen. Plemennou dispozici mají plemena, jako jsou zlatí retrívři, howavarti, labradoři, dobrmani, němečtí ovčáci, rotvajleři, boxeři, greyhoundi a kokršpanělé. U malých plemen jsou to jezevčíci, westhighlandwhite teriéři, nebo yorskhirští teriéři.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5949 (vitejdoma.cz/chovatele#9810)


Přidat komentář