Bígl

Bígl a jeho původ. Chování Bígla a temperament. Klasifikace FCI. Nemoci, choroby a zdraví bígla. Charakteristika a povahové rysy bígla. Výchova bígla probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od ranného věku štěněte.

Bígl a jeho původ

Bígl (Beagle) je plemenem vyšlechtěným v Anglii ve 14. století. Vznikl křížením loveckých psů. Po několik století byl bígl (Beagle) chován v Anglii na královském dvoře a využíván ke štvanicím ve smečkách. Začátkem 20.století se dostal také do USA, kde se stal velmi populárním. V současné době je plemeno rozšířeno po celém světě.

Beagle - Bígl - Ostrava

Beagle - Bígl - Ostrava

Bígl a země původu

Velká Británie

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU Bígla

24.06.1987

Bígl využití

Honič

KLASIFIKACE F.C.I.

Skupina 6 Honiči, barváři a příbuzná plemena Sekce 1.3 Malí honiči S pracovní zkouškou.

Celkový vzhled Bígla

Robustní, kompaktní pes, působící dojmem kvality, aniž by působil dojmem hrubosti.

Chování Bígla a temperament

Veselý pes určený původně k lovu především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat. Neohrožený, velmi činorodý, vytrvalý a cílevědomý. Bystrý, inteligentní a vyrovnané povahy. Laskavý a pohotový, bez známek agresivity nebo bázlivosti.

Bígl hlava

Střední délky, silná, aniž by byla hrubá, u fenky jemnější, bez vrásek nebo záhybů na hlavě.

Lebeční partie bígla

Mozkovna: Mírně klenutá, středně široká, s lehce naznačeným týlním hrbolem. Stop: Výrazný; pokud možno přesně půlí vzdálenost mezi týlem a špičkou čenichu.

Bígl obličejové partie

  • Nosní houba: Široká, přednostně černá, ale u psů se světlejším zbarvením je přípustná i slabší pigmentace. Široce otevřené nozdry.
  • Tlama: Není špičatá.
  • Pysky: Přiměřeně převislé.
  • Čelisti / zuby: Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.
  • Oči: Tmavě hnědé nebo oříškově hnědé, dosti velké, nejsou ani hluboce uložené, ani vystouplé, poměrně daleko od sebe posazené, s mírným, milým výrazem. Uši: Dlouhé, na špičkách zaoblené. Natažené dopředu sahají téměř ke konci čenichu. Nízko nasazené, jemné, nesené visící a ladně přiléhající k lícím.

KRK Bígl

Dostatečně dlouhý, umožňující psovi snadnou práci na stopě s nízkým nosem, lehce klenutý, s volnější kůží na hrdle.

TRUP Bígl

Horní linie: Rovná a vodorovná.

Bedra Bígl

Krátká, dobře vyvážená. Bedra silná a pružná. Hrudník: Dosahuje až pod úroveň loktů. Žebra dobře klenutá a dosahující daleko dozadu.

Břicho Bígl

Není přehnaně vtažené.

OCAS Bígl

Silný, střední délky. Vysoko nasazený, nesený vesele, nikoli však stočený nad hřbet ani od kořene nesměřuje kupředu. Dobře osrstěný zejména na spodní straně.

KONČETINY Bígl

HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny rovné, umístěné správně pod psem, dobré substance, s kulatými kostmi, směrem k tlapám se nezužují.

Plece Bígl

Dobře skloněné dozadu, ne přehnaně těžké.

Lokty Bígl

Pevné, nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven. Výška k lokti odpovídá zhruba polovině kohoutkové výšky.

Zápěstí

Krátká.

PÁNEVNÍ KONČETINY Bígl

  • Stehna Bígl
  • Svalnatá
  • Kolena Bígl

dobře zaúhlená. Hlezna: Pevná, nízko postavená a navzájem rovnoběžná. TLAPY: Pevné a dobře uzavřené. Prsty klenuté a opatřené silnými polštářky. Ne zaječí tlapky. Drápy krátké.

CHODY/POHYB Bígl

Rovný hřbet, bez známek vlnění. Dlouhý krok je volný, dosahuje rovně daleko dopředu bez nadměrně vysoké akce; Hnací impuls vychází z pánevních končetin. Pohyb pánevních končetin by neměl být úzký, hrudní končetiny nepádlují ani se nekříží. OSRSTĚNÍ SRST: Krátká, hustá a odolná proti počasí.

BARVA Bígl

Jakákoliv barva uznaná pro honiče s výjimkou játrové. Špička ocasu bílá.

VELIKOST Bígl

Požadovaná minimální kohoutková výška je 33 cm (13″). Požadovaná maximální kohoutková výška je 40 cm (16″).

VADY Bígl

Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Charakteristika a povahové rysy psa

Bígl je nezávislý pes se silným sklonem k toulání, je však oblíbeným společníkem pro svou přítulnou povahu a neagresivní chování. Toto plemeno má velmi temperamentní a živou povahu. Bígl vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Vůči cizím lidem se chová vyčkávavě.

Výška, váha a srst bígla

Výška bígla se pohybuje v rozmezí** 33 až 43 centimetrů**. Váha bígla se pohybuje v rozmezí** 8 až 14 kilogramů.** Toto psí plemeno má sklon k tloustnutí. Bígl (Beagle) má krátkou, hustou a voděodolnou srst. Jsou uznána všechna zbarvení, kromě játrového. Koneček ocasu je vždy bílý.

Péče o srst

Jediným problémem u tohoto vcelku nenáročného a bezproblémového psa je srst, která vyžaduje každodenní péči. Psa koupejte jen v případě nutnosti. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké jako je tomu u všech ostatních plemen.

Výchova bígla

** Výchova bígla probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od ranného věku štěněte.** Výchova musí být důsledná, ale také založená na vzájemném respektu. Povaha bígla není komplikovaná a jakmile pochopí vaše pravidla, nebude je porušovat. Bígl se bez problémů dožívá vysokého stáří. Věk 13 let není u tohoto plemene žádnou zvláštností.

Bígl potřebuje pohyb

Snažte se zajistit bíglovi hodně pohybu. Bígl se hodí pouze k lidem, kteří mu dokáží poskytnout** dostatek prostoru k hlídání či vybití energie** vycházkami.

Hypotyreóza - zdraví a nemoci bígla

udává se , že cca v 90 % tohoto onemocnění u psů se jedná o poruchu autoimunitního systému, kdy štítnou žlázu ničí vlastní imunitní systém jedince.. Onemocnění se začíná projevovat před dosažením 2 let věku, prvními symptomy bývají nevysvětlitelné přírůstky na váze, suchá srst, kožní infekce, potravinová alergie, chronické ušní infekce, neplodnost. V USA je tato choroba považována svým rozšířením za problém srovnatelný s rozšířením DKK. Problémy se štítnou žlázou¨se ovšem mohou vyskytovat i v souvislosti s jinými poruchami endokrinního systému.

Demodikóza

Jde vlastně o napadení kožním parazitem trudníkem, který však napadá jen jedince s geneticky oslabenou imunitou.

Pupeční kýla

Dědí se pravděpodobně jako recesivně nebo polygeneticky. Někdy dochází ke spontánnímu vymizení. Tato vada může komplikovat život zejména fenám v době březosti. Vada se obvykle projeví po narození, do 6 měsíců věku.

Epilepsie ( lidově také padoucnice ) - zdraví a nemoci bígla

Typ dědičnost nebyl zatím objasněn. Epilepsie se může samozřejmě vyskytovat i jako následek jiných onemocnění nebo úrazů hlavy. Někteří autoři uvádějí , že pokud se první epileptický záchvat objeví do jednoho roku věku jedince, jde s vysokou pravděpodobností o dědičnou formu onemocnění. Většina případů epilepsie se začíná rozvíjet zhruba ve třech letech věku. Při tomto onemocnění jedinec upadá do krátkodobých či dlouhodobých záchvatovitých stavů, které vznikají většinou náhle. Záchvaty mohou trvat několik sekund či minut, popsány jsou i delší, v řádu několika hodin, které končily úhynem jedince. Na druhou stranu se u některých jedinců může projevit jen pár záchvatů a po té se již nikdy neobjeví. Při dědičné formě epilepsie bývají záchvaty kratší cca do 5 minut délky trvání. Při záchvatu jedinec močí, kálí, leží na boku, pohybuje končetinami jako při běhu, oči obrácené v sloup. Pes může vydávat i neobvyklé zvuky. Po odeznění záchvatu se jedinec velmi rychle obvykle zotaví a chová se jako obvykle až do dalšího záchvatu.. U geneticky podmíněné epilepsie se uvádí , že podnětem k záchvatu bývá činnost, která navozuje u psa vzrušení ( radost z příchodu majitele, radost z nastávající vycházky, zvuk telefonu, domácího zvonku, příprava na rodinnou dovolenou apod.) Při výzkumu na bíglech bylo zjištěno, že věková hranice výskytu prvního záchvatu epilepsie se výrazně snižuje se zvyšující se příbuzenskou plemenitbou v plemeni. Epilepsií bývají častěji postiženi samci. Chovy, kde jsou bíglové chováni i pro lovecké účely bývají postiženy výrazně méně, je zde patrně důsledněji prováděna selekce a navíc psi z pracovně vedených chovů jsou pod větší zátěží a tak pokud je jedinec postižen obvykle se onemocnění projeví daleko rychleji a je čas i na selekční opatření v konkrétním chovu vyřazováním postižených jedinců z chovu. Toto tvrzení bychom ovšem v českých reáliích měli brát s rezervou, neboť podmínkou pro zařazení bígla do chovu je sice lovecká zkouška z výkonu, ale to ještě není důvod k tomu, abychom měli pocit, že můžeme být v tomto ohledu klidní, protože čeští bíglové jako celek jsou lovecky vedené plemeno ve smyslu výše uvedeného tvrzení. Ve skutečnosti je v chovu lovecky využíván a veden jen malý počet jedinců. U zbývajících se majitelé spíš, po složení příslušné zkoušky, snaží po zbytek života bígla jeho lovecké spády tlumit , jak to jde.

Distichiastis

Dochází k růstu dvou řad řas na víčku, v důsledku toho může docházet k dráždění postiženého oka. Nejčastěji bývá na horním víčku. Mechanismus dědičnosti je neobjasněn. Vada se projevuje před už do 1 roku věku.

Ektropium

Dědičný mechanismus neobjasněn, objevuje se již před 6 měsícem věku. Jedná se o stav, kdy dolní víčko vytváří kapsu, ve které vznikají díky nečistotám z vnějšího prostředí opakované záněty. Všichni si určitě vybavíme spodní víčka basetů, a dog a myslím, že netřeba dalších komentářů.

Entropium

Dědičný mechanismus neobjasněn, Víčko je obráceno dovnitř oka a dráždí oko, které pak nadměrně slzí . Toto je problém velmi charakteristický v daleko větší míře spíš pro šarpeje, s jeho o tři čísla větším kožichem i když, kdo ví?.

Glaukom

Dědí se recesivně, první projevy se objevují před 3 rokem věku. Bez zjevné příčiny dochází ke zvýšení nitroočního tlaku , který následně poškodí oční nerv a oční pozadí. Onemocnění vede postupně k oslepnutí. Příznakem bývá nadměrné slzení, zelený či žlutý výtok z oka, zarudnutí, oko náhle vypadá jakoby modře zbarvené, zvětšené zornice nereagují na změny světla, ale také se objevuje nadměrná spavost, pes se najednou ukrývá v tmavých koutech bytu, je podrážděný nebo naopak ustrašený. U lidí je uváděna i permanentí bolest hlavy, což nám pes bohužel nesdělí.

Nadměrné slzení u bígla

Chybný vývoj slzných kanálků, způsobuje nadměrné slzení Dědičný mechanismus neobjasněn, objevuje se před 1 rokem věku

KSC syndrom, suché oko

Dědičný mechanismus neobjasněn. První projevy se objevují před 1 rokem věku. Jedná se o nedostatečnou produkci slz, což způsobuje následné mechanické dráždění rohovky a spojivky oka. Někdy se jedná o chybnou autoimunitní reakci na vlastní slzné žlázy, nebo o příznak ucpaných slzných kanálků a nebo o poškození inervace.

PRA - Progresivní atrofie sítnice

Dědičný mechanismus neobjasněn, může se projevit v každém věku. Existuje více forem této choroby. Nejčastěji se vyskytuje degenerace periferní, tzn. že degenerace sítnice začíná na okrajích , po jejím obvodu a postupně se rozšiřuje do centrálních oblastí. Postižený často přestává vidět nejprve za šera, postupně může dojít k úplnému oslepnutí. Celý proces může trvat měsíce až roky. K chorobě se mohou přidat další komplikace jako šedý zákal. Postižené bývají obě oči Při centrální degeneraci sítnice nemoc postupuje od středních partií sítnice k okrajům. Tato forma není doprovázena šeroslepostí. Jedinec má sice postupně potíže s centrálním viděním , ale periferní vidění je po dlouhou dobu zachováno a proto se tato forma PRA obtížněji odhaluje .Příznaky této formy PRA se objevují okolo 2 let věku jedince. Její zákeřnost spočívá i tom, že na postiženém oku nejsou žádné výrazné příznaky , občas je uváděn abnormální lesk v oku, který je způsoben dilatací (rozšířením) zornice, která nereaguje na světlo tak rychle , jak by měla , a potíže s nočním viděním.

Vyhřeznutí slzné žlázy třetího víčka bígla

Dědičný mechanismus neobjasněn, na rozvoj vady může mít vliv okolní prostředí. Žláza díky uvolnění vaziva, které ji normálně udržuje ve správné pozici , vyhřezává středem očního koutku, přitom naběhne a zčervená ( v anglické literatuře se tento stav označuje Cherry Eyes, volně přeloženo třešeň v oku). Vada se projevuje před 1 rokem věku. Dříve bývala žláza z oka chirurgicky odstraněna jako prevence druhotné infekce, což může vést k rozvoji příznaků tzv. suchého oka, zejména v případě nějakého poranění zbývající slzné žlázy.Tato slzná žláza zabezpečuje cca 30% produkce slz v oku. Dnes se většinou vrací zpět pod víčko a uchycuje se stehy. V tomto případě může dojít k opakovanému vyhřeznutí, což se děje podle literatury v cca 10% případů, výhodou ovšem je zachování funkční slzné žlázy a nevýhodou z hlediska chovu je, že se jedinec s takto operovaným okem nedá odlišit od zdravého jedince bez potíží.

Krátký ocas bígla

( dědičný mechanismus recesivní), ocas je výrazně kratší než je u populace běžné.

Rozštěpy pysků, patra bígla

Mohou se vyskytovat spolu i odděleně, vznikají během vývoje jedince před narozením Podle některých autorů není mechanismus dědičnosti objasněn, podle jiných je rozštěp pysku kontrolován dominantně, kdežto rozštěp patra recesivně, uvažuje se i polygenetickém mechanismu dědičnosti.

Nanismus (zakrslost)

Dědičnost je recesivní nebo může být způsoben chybným vývojem před narozením. Dochází k abnormální redukci velikosti psa. Zároveň s touto redukcí může dojít ke vzniku fyzických deformit ( špatný skus, špatný chrup, deformity lebky, špatně vyvinuté klouby , náchylnost k infekcím a vznik mnoho dalších problémů.

DKK ( Dysplazie kyčelního kloubu)

Mechanismus dědičnosti polygenetický. Jedná se o postižení kyčelního kloubu a dochází k volnějšímu spojení s pánevní končetinou, která u těžkých forem může ústit až do vykloubení končetiny. Vznik DKK a stupeň postižení lze částečně ovlivnit způsobem držení psa a výživou. Tato choroba je velmi rozšířená a zaslouží si určitě samostatnou podrobnější stať.

Problémy s meziobratlovými ploténkami

Dědičný mechanismus je neobjasněn. První příznaky onemocnění se objevují u tříletých a starších psů. U bíglů bývají obvykle postiženy krční obratle, ale mohou být postiženy i hrudní a bederní . Ploténky jsou vlastně pružnými polštářky, které umožňují ohýbání páteře a tlumí působení mechanických sil a otřesů na páteř. Ploténky svou stavbou připomínají vitamínové kapsle. Vnější část je tuhá gumovitá hmota, vnitřní část je měkká gelovitá. V úvodní fázi onemocnění dochází k dehydrataci ploténky, ta se stává na povrchu křehká a uvnitř vysychá a tvrdne. Ploténka ztrácí svoji pružnost, není schopná dále plnit svoji funkci a dochází k jejímu posunu, či dokonce prasknutí. Přitom dojde ke stlačení kořenových výstupků nervů vystupujících z míchy a porušení jejich funkce. Tato porucha nervových funkcí se projevuje ochabnutím páteřního svalstva a někdy i srůstem obratlů. Postižení jedinci vykazují nejprve ztížený pohyb, neschopnost přeskočit překážku, opřít se končetinami o plot při štěkání, či chodit do schodů. . Příznaky onemocnění mohou dočasně ustupovat a zase se vracet. Postupně dochází k ochrnutí těch částí těla, kde je inervace poškozena, dochází k necitlivosti, samovolnému močení, zadržování výkalů, bolestivosti i při sebemenším pohybu a vlečení pánevních končetin za sebou.

Luxace patelly (češky)

Mechanismus dědičnosti pravděpodobně polygenetický. Při této vadě se češka nachází dočasně nebo trvale mimo svoji správnou anatomickou polohu..Češka bývá častěji posunuta k vnitřní straně kolena než k vnější. Tento stav je pochopitelně velmi bolestivý.

Předkus a podkus bígla

Mechanismus dědičnosti není zatím objasněn., na jejich vznik má vliv i dědičnost délky lebky. Ovšem ve většině případů podkusu jde spíše o dědičný defekt.

    • část onemocnění čerpána - Jaromír Dostál, Chov psů, Genetika v kynologické praxi, nakladatelství Dona ,1995 Zdeněk Procházka , Chov psů, Brno, 1994 Vladimíra Tichá, Malá škola pro chovatele, Dona ,2000 Hellmuth Wachtel, Chov psů v roce 2000, Dona,1998 RNDr. Jana Smejkalová

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5914 (vitejdoma.cz/chovatele#9153)


Přidat komentář