Kočka jménem Americká curl

Americká curl kočka pochází z USA z Kalifornie. Její původ se spojuje s ochočením bezdomovské kočky. Původkyní tohoto plemene je zřejmě kočka s přezdívkou „Sulamifa”, vyznačující se černou hedvábnou srstí a zcela zvláštním tvarem uší.

Původ a historie

Americká curl kočka pochází z USA z Kalifornie. Její původ se spojuje s ochočením bezdomovské kočky. Původkyní tohoto plemene je zřejmě kočka s přezdívkou „Sulamifa”, vyznačující se černou hedvábnou srstí a zcela zvláštním tvarem uší. V roce 1981 vrhla Sulamifa čtyři koťata, a dvě z nich měla stejně stavěné uši. V roce 1983 se plemeno americké curl kočky předvedlo v Kalifornii a bylo uznáno v USA. Do Evropy se tyto kočky poprvé dostaly teprve v roce 1995 a zatím nejsou organizací FIFE ani Britskou koordinační radou uznány jako vzácné plemeno kočky.

Charakter

Americké curl kočky jsou přátelské,vůči lidem nesmírně vstřícné a velmi pružně se přizpůsobují životním podmínkám. Americké curl kočky vycházejí dobře s dětmi i se psy. Při styku s cizími lidmi nejsou nijak plaché. Kočky tohoto plemene jsou velmi inteligentní, přítulné, temperamentní a hravé.

Péče o srst

Americká curl kočka se vyskytuje ve dvou typech, dlouhosrstém a krátkosrstém. Krátkosrstá americká curl kočka se vyvíjela později, protože původní americká curl byla dlouhosrstá. Srst je hedvábná, načechraná, s minimální podsadou. Barva srsti může být jednotná, želvovinová, kouřová, stínovaná, žíhaná, stříbřitě žíhaná nebo dvoubarevná. Americkou curl kočku postačí jednou týdně vykartáčovat. Vzhledem k mimořádné stavbě těla by měl být podíl bílkovin v její stravě vyšší.

Velikost a hmotnost

Velikost je velmi malá a váha se pohybuje v rozmezí 2,5 až 5 kilogramů.

Zajímavosti

Svoje pojmenování (americký curl) dostalo toto plemeno kočky díky vykroucené vnější straně uší, které dávají americkému curlovi výraz překvapení. Typický tvar uší je pro toto plemeno charakteristický. Uši, posazené daleko od sebe, se kroutí dozadu a jsou pokryty chomáčky chlupů. Po narození mívá americká curl uši rovné, začínají se jí kroutit až po několika týdnech. Tuto zvláštnost uší dědí polovina koček tohoto vzácného plemene. Léčbu onemocnění uší u psů i koček je třeba konzultovat s veterinářem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5860 (vitejdoma.cz/chovatele#9191)


Přidat komentář