Kočka bengálská

Kočka bengálská je vzácné plemeno. První bengali jménem Millwood Finally Found byla zaregistrována v roce 1983 právě Jean Míliovou. Původně to byly kočky poněkud nervózní, ale postupným vývojem vzniklo vynikající plemeno.

Kočka bengálská

Toto dosud velmi vzácné plemeno má mimořádně hustou a nádhernou srst. Přes původ z divokých koček má toto plemeno mít spolehlivou povahu, což je životně důležitý rys chovného programu. Kupodivu, ačkoliv počet bengali je dosud poměrně malý, chovatelské kluby přibývají. Například v Británii jsou tři samostatné chovatelské kluby, ač zde žije jen několik set těchto koček. Na počátku chovu bylo vneseno několik nežádoucích genů, například pro zředění barvy, dlouhou srst a skvrnění, ale také siamské odznaky, jejichž výsledkem pak je neobyčejný odstín „snow”.

Kočka bengálská a historie plemene

Když Jean Sugdenová koupila v roce 1964 v Kalifornii asijskou kočku bengálskou a zkřížila ji s domácí kočkou, sledovala tím záchranu kočky bengálské. O deset let později dr. Willard Centerwall z kalifornské univerzity pokračoval v tomto křížení, aby vyzkoušel odolnost kočky bengálské vůči viru kočičí leukemie. A to byl počátek vzniku plemene bengal. Dr. Centerwall poslal osm svých hybridů paní Sugdenové, znovu provdané Miliové.

První bengálská kočka byla zaregistrována v roce 1983

První bengali jménem Millwood Finally Found byla zaregistrována v roce 1983 právě Jean Míliovou. Původně to byly kočky poněkud nervózní, ale postupným vývojem vzniklo vynikající plemeno. První kříženci nebyli čistokrevní, ale vypadali jako kočky bengálské, další se pak křížily s pouličními kočkami a egyptskými mau.

Kočka bengálská - základní rysy

Hlava kočky bengálské

Bengálka má vysoké lícní kosti a široký, plný čenich, je jen o málo delší, než je její šířka. Také brada je silná a daleko rozestavené tesáky podtrhují výraznost polštářků s vousy čelní linie.

Kočka bengálská - krk

Krk je silný a svalnatý.

Nohy bengálské kočky

Nohy kočky bengálské jsou silné a dobře osvalené.

Tlapky kočky bengálské

Tlapky jsou velké a kulaté.

Bengálská kočka a její zbarvení srsti

Sněžné kočky pocházejí od nečistokrevných koček s odznaky, které byly použity při vývoji plemene bengali. Plemenné knihy obvykle omezují výskyt takových neobvyklých typů, ale chovatelé bengálek měli štěstí, že náhodou dosáhli vynikajícího výsledku. Modrooká sněžně mramorovaná kočka bengálská.

Zředění barvy kočky bengálské

způsobuje dojem „perlového prachu” na srsti, zatímco kresba těchto koček je stejná jako u plně vybarvených příbuzných.

Hnědě mramorovaná kočka bengálská

Tento vzor připomíná kresbou divoké kočky, není to však klasické mramorování žíhaných domácích koček. Musí být výrazné, ale není požadována symetrie.

Kočka bengálská a její tři základní odstíny

Kresba na hlavě musí být jasná, ale podle standartu bengali kočky mohou mít pouze tři základní odstíny barvy: základní, tmavší odznaky a ještě tmavší linky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5856 (vitejdoma.cz/chovatele#9034)


Přidat komentář